Kordárna v roce 2018 oslaví 70. narozeniny

Stálice Horňácka má za sebou pestrou historii

Postavena jako Baťův závod, vyrábět začala jako znárodněný podnik

Výstavba Kordárny firmou Baťa Zlín začíná v turbulentním roce 1948, kdy se demokratické Československo mění v komunistický režim. Soukromý závod na výrobu režné kordové tkaniny z bavlny je tak uveden do provozu v roce 1950 už jako znárodněný podnik. Kordárna se postupně zdokonaluje ve zpracování umělého viskózového hedvábí, polyamidových přízí a koncem 50. let úspěšně zavádí impregnaci kordů.

 

Na evropské špičce díky rozvoji automobilismu

Během 60. let Kordárna piluje své know-how, modernizuje strojní park a rozšiřuje výrobu o séglové tkaniny do dopravních pásů, odpichovanou pryž nebo provazy pro klínové řemeny. Opravdový boom ale zažívá až v následující dekádě – 70. léta se nesou ve znamení rozvoje automobilového průmyslu. Kordárna se díky nebývalé poptávce nejprve stává jediným československým a následně i největším evropským výrobcem technických tkanin.

Filozofie

Kordárna Plus, a.s., je spolehlivým a zkušeným dodavatelem na globálním trhu technických tkanin s vysokou mírou konkurenceschopnosti a kvalitou služeb. Díky vlastní výrobě vlákna jsme plně integrovaným výrobcem kordových a technických tkanin používaných v automobilovém, gumárenském a těžebním průmyslu. Naše výrobky slouží jako hlavní výztužný prvek pneumatik, dopravních pásů a v řadě jiných gumárenských výrobků. Při vývoji nových produktů a plnění dalších speciálních požadavků náš technický tým úzce spolupracuje se zákazníky.

Kordárna Plus, a.s., je největším, stabilním a uznávaným zaměstnavatelem v regionu Horňácka. Věříme, že nejen zaměstnanci ocení, že mnohé z aktivit společnosti jsou zaměřeny na podporu místního hospodářství a tím i vyšší úrovně života lidí.

Politika jakosti

Společnost Kordárna Plus patří mezi přední evropské výrobce výztužných textilních tkanin a našimi dlouhodobými obchodními partnery jsou přední evropští a světoví výrobci pneumatik. Rozvíjením vzájemně výhodné spolupráce chceme toto postavení udržet a posílit.
VÍCE

Historie společnosti

Historie Kordárny se započala roku 1948 výrobou kordových tkanin vyráběných z bavlny, později pak z viskózy a polyamidových přízí. Ke konci padesátých let minulého století se vyráběly první kordové tkaniny tak, že byly impregnovány ve speciální impregnační komoře připojené ke tkalcovskému stavu. Kordárna postupně rozvíjela vlastní know-how a probíhala modernizace výrobního zařízení. Výrobní program byl následně rozšířen. Už tehdy zahrnoval technické tkaniny pro pásové dopravníky a jiné gumové a mechanické zboží.

Rozvoj automobilového průmyslu a vlastně celkový nárůst průmyslu v 70. letech vyzvedl Kordárnu mezi nejdůležitější společnosti v oboru. Následně se Kordárna stala největším evropským podnikem vyrábějícím technické textilní tkaniny.

Kordárna neustále investuje do strojního zařízení. Nové impregnační linky byly vybudovány v roce 2000. V letech 2007 a 2017 došlo k výraznému navýšení dalších výrobních kapacit. Velmi důležitý krok byl proveden v roce 2012, kdy byla úspěšně zahájena výroba polyesterových nití v Senici, chemickém závodu se sídlem na Slovensku.

Od chvíle, kdy první tkanina opustila naše výrobní linky, až do dnešní doby získala Kordárna postupně znalosti, zkušenosti a tak je nyní schopna poskytovat kvalitní služby. Díky tomu jsou naše tkaniny dodávány do více než 15 zemí Evropy, Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Asie.

Naši odběratelé